Kérdésed van? Hívj fel H-P 8:00-16:00 tel: +36 20 454 4889
A telefonos ügyfélszolgálat elérhetősége nem egyezik az üzlet nyitvatartásával!
Kérdésed van? Hívj fel H-P 8:00-16:00 +36 20 454 4889
A telefonos ügyfélszolgálat elérhetősége nem egyezik az üzlet nyitvatartásával!
Belépés
Belépés
Elfelejtettem a jelszavam


A sílécválasztás

A sílécválasztás

Sajnos nem könnyű a választás. Ugyan csak néhány dolog van, amit figyelembe kell venni, de ezek egymástól is függnek.

Vegyük először, hogy a saját paramétereidnél mik játszanak fontos tényezőként a választáskor.

Mennyire tudok síelni? Kezdő, közép haladó, haladó stb.

Hogyan szeretek síelni? Esetleg mi az, ami a síelésben tetszik? Ha kezdő valaki, akkor már az is tetszik, ha éppen nem vízszintes állapotban vagyunk, de az is elégedettséggel tölti el az embert, ha kontrollálni tudja a csúszást. Magasabb szinten valakit a sebesség okozta adrenalin vonz a pályára, vagy éppen a rövid lendület, ami elvarázsolja. Másokat pedig az árkon, bokron mindenen átcsúszás, ami megfog. Vannak olyan síelők, akik a parkok közt szeretnek ugratni, és a sípályák már-már alig élvezhető nekik. Itthon is egyre többen szeretnek bele a pályán kívüli síelésbe. A friss hó, a kezeletlen szűzhavas helyek szerelmesi ők.

Milyen magas vagyok?

Mekkora a súlyom? Ez hölgyek esetében kényes kérdés lehet, de ha nem foglalkozunk vele, akkor egy rosszul beállított kötés még komoly balesetet is okozhat.

Mennyi a pénzem? Természetesen ez fogja eldönteni, hogy új, vagy használt lécet veszek majd. Ragaszkodom-e színekhez, a karcmentes felülethez.

 

Egykét fontos tudni való: Minél hosszabb a léc, annál stabilabb. Annál gyorsabb, és annál pontosabb. A nagyon hosszú sílécek általában jó síelők lécei. Minél keményebb a léc, annál stabilabb. Annál gyorsabb, és annál pontosabb. Ezek a sílécek általában jó síelők, vagy nagyobb súly emberek lécei. Minél rövidebb egy léc annál könnyebben fordul, annál lassúbb, annál instabilabb. A nagyon rövid lécek a kezdőknek valók, de ha túl rövid, akkor ugyan könnyű befordítani, de egy bizonyos hossz alatt akár szabálytalanul is be tudjuk fordítani a lécet. Ez pedig azért nagy baj, mert a tanuláskor rosszul idegződik be, amit utána csak nagyon nehezen levetkőzhető. Minél puhább annál lassúbb, annál fordulékonyabb, és pontatlanabb. Ezek a lécek instabilak, és leginkább a kezdők léce. Elmondható, hogy itt is van az a puha léc, amit már nem szívesen ajánlok senkinek, mert azok a lécek csak azért lettek gyártva, hogy legyen az üzletek polcain olcsó léc is. Sajnos ezekkel nem lehet sem tanulni, sem kezdő szinten csúszkálni, mert élvezhetetlen, és alkalmatlanok a funkciójukat tekintve is. Mindenki tudja, hogy a világ ontja magából az olyan termékeket, amik nem igazán alkalmasak arra célra, amikre gyártották őket. Ezekkel a tapasztalatlan emberek mindig megjárják, csak ha sílécről van szó, akkor ez lehet, hogy nem csak az első síelés lesz, hanem az utolsó is. Hiszen túl sokba kerül, ahhoz hogy többször is elutazzunk, annak ellenére, ha nem jön a várt élmény.

 

Miért lassúbb, pontatlanabb, könnyebben befordítható egy rövid puha léc?

Miért gyorsabb, pontosabb, de nehezebben fordítható egy hosszabb keményebb léc?

 

Szerintem könnyen belátható, hogy egy hosszabb léc aminek hosszabb az éle, és be szeretné fordítani valaki, akkor azt nehezebb megtenni, de ha megtettük, akkor az ott fog fordulni. Hiszen egy 140cm léc éle talán még 130 cm hosszan sincs a havon. Ha ezt egy 90kg-os ember elfordítja, és van lendülete, akkor ez a hossz nem lesz elegendő arra, hogy ne induljon meg a léc keresztbe is. Azaz a léc meg fog rolózni. Amikor valaki szeretné kipróbálni a pályán kívüli porhavas helyeket, akkor szintén kell a hosszúság is, hiszen akkor lesz kellő felület ahhoz, hogy ne süllyedjünk el a puha hóban.

Mi az, hogy puha egy léc, vagy kemény?

Találkoztam már olyan vásárlóval, aki két újával össze próbálta nyomni a lécet. Hát te ne így próbáld megállapítani. Sőt gyakori hiba, hogy megnyomkodják a lécet a kötések közt, de ez sem elegendő. Ha nincs tapasztalatod, és nem ismered az adott lécek, márkák számozását, betű jeleit, akkor úgy tudsz eligazodni a kínálatban, hogy az adott azonos magasságú lécek farok részét (fél párat tesztelj) szorítsd össze a lábfejeddel, miközben a kezeddel megpróbálod megcsavarni a léc csőrét a hosszanti tengelye mentén. Így nagyon könnyen tudsz felállítani egy keménységi sorrendet az adott lécek közt. Ami annyira el tudsz csavarni, hogy a feliratát is látod az nagyon puha. Amit szinte meg sem tudsz csavarni az pedig nagyon kemény. Fontos, hogy ez csak egyforma magasság esetén van így, hiszen egy 150cm-es léc esetén nagyobb nyíró erő kell, mint egy 180cm-es lécnél.

Nos, egy keményebb lécre, ha rácsatol egy akár nagyobb súlyú ember, akkor is elosztódik rajt a súly, mert a merevsége révén nem tud felhajolni a léc eleje, és hátulja, de még ennél is fontosabb, hogy amikor fordulunk vele, akkor a teljes él hossz dolgozik. Ha ugyanis felhajlik a puhasása miatt egy léc, akkor csak a bakancsunk alatti él fog igazán dolgozni, ami alig 40cm. Ez pedig még kisebb súly esetén sem elégséges ahhoz, hogy ne rolózzon meg a lécünk. A carving lécek formája a piskótaformára emlékeztet. Amikor erre ráállunk, és azt megdöntjük, akkor felvesz egy ívet ennek az ívnek a mutatója a rádiusz. Hiába a rádiusz, ha a lécünk olyan puha, hogy elcsavarodik az eleje, és a vége. Hát ez miatt teszteljük a léceket csavargatva.

 

Néhány példa:

Kis súlyú, kezdő, tehát puhább, és 15, akár 20cm-rel a magasságánál rövidebb lécet válasszon.

Nagyobb súlyú kezdő, pedig közepes, vagy extra súly esetén keményebb sílécet válasszon, ami kb. 15cm-rel alacsonyabb nála.

Kis súlyú haladó. Neki közepes, vagy még inkább keményebb lécre lesz szüksége. Hossz testmagasság mínusz 10-15cm.

Nagyobb súlyú haladó. Ő csak keményebb vagy talán a legkeményebb lécek közül válogasson. Hossz testmagasság mínusz 5-10cm.

 

Rossz hír, hogy a keményebb lécek nehezebbek is, és jóval drágábbak is. Ennek oka elégé nyilván való, hiszen sokkal több anyag kerül bele.

 

Ha már tudjuk, milyen magas lécünk legyen, és mennyire kemény, akkor azt is figyelembe kell venni, hogy egy lécet mire gyártottak.

 

A léceknek is több fajtája van.

A teljesség igénye nélkül vannak:

Óriás lesiklók. Ezek kemény magas rádiuszú hosszú lécek. Azoknak való, akik jól síelnek, és szeretik a száguldást, de inkább hosszabb íveken síelnek. Tesmagasság, vagy akár 10-15cm-rel magasabb is választható belőle.

Slalom sík. Ezek szintén kemény lécek, de nagyon kicsi a rádiusz. Ez miatt szintén jó síelőknek ajánlott, akik inkább csak a rövid lendület szeretik. A legtöbb ember itt szokott eltévedni, mert a nagyon alacsony rádiusz miatt a hosszabb íveken nagy tempóval síelő, pláne magasabb emberek alatt ez is be tud szitálni. Ez azt jelenti, hogy a lécek eleje rezeg, libeg. Ilyen jelenség akkor áll fenn, ha a léc rövid, vagy puha, vagy túl kicsi a rádiusz. Esetünkben ez utóbbi miatt szitál a léc. Magasság a tudástól függően a testmagasság mínusz 10-20cm.

All round, all mountain. Ez mint a nevében is van azt jelenti, hogy egy általános síelésre alkalmas léc, amivel több dologba is bele tudunk kóstolni. Azért nem árt, ha tudjuk, hogy ami mindenre jó egy kicsit, az nem jó semmire nagyon. Magasság a tudástól függően a testmagasság mínusz 0-20cm.

Cross. Ezek leginkább masszívabb szerkezetű lécek. Itt is a név takarja a felhasználás jellegét. Magasság a tudástól függően a testmagasság mínusz 0-20cm.

Free style lécek. Ezek jellegzetessége, hogy a súlypont is eltérhet a normás alpesi lécektől. Ezek ugrálásra parkokba készültek. Ha a kötés valóban így van szerelve, akkor az normál lesiklásra nem igazán ad nagy élvezeti értéket. Amennyiben a kötés normál súlypontra van szerelve, akkor annak ellenére, hogy twin tip-esek többnyire a lécek (mindkét vége fel van hajlítva) alkalmasak a lesiklásra is. Érdekesség, hogy Norvégiában szinte mindenki ilyent használ lesiklásra. Léc hossza nagyon változó, de testmagasság mínusz 20cm-től, akár testmagasságú is lehet.

 

Léteznek túra sík, mélyhó sík, speciális sík mint például telemark lécek, monó sík,

vagy amit azért ismernek többen a futó lécek, big foot-ok, snowblade-ek.



Blog menü
A Snowfield Webáruház - A téli sportok szakértője Csapatának kifejezetten fontos a természetvédelem és a fenntartható, környezettudatos mindennapok éppen ezért kérjük, hogy oldalainkat ne nyomtasd ki. Amennyiben valamilyen tartalmat szeretnél szöveges formában elérni kérjük, hogy vedd fel Velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén.

Tegyen a fenntartható mindennapokért!

Köszönjük!

Üdvözlettel, a Snowfield Webáruház - A téli sportok szakértője Csapata